Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.3 ADrive end bearingSleeveDutyContinuousElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen air overFrame42Frame MaterialNaFrame materialNaFrequency60 HzGE5KCP39DGM458Insulation classBMountingResilient RingsNumber of speeds3Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/15 HPOutput KW0.05 kWOverall Length7.09 inPackaged height10 inPackaged length5.13 inPackaged width5.13 inPhase1Poles8Replaced ByD1089ARotationReversibleRPM850Service factor1Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension3 inShaft typeFlatSpeed850-620-520 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionAutomaticTRANE3589ULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.3 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Continuous |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 42 |
| Frame Material | Na |
| Frame material | Na |
| Frequency | 60 Hz |
| GE | 5KCP39DGM458 |
| Insulation class | B |
| Mounting | Resilient Rings |
| Number of speeds | 3 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/15 HP |
| Output KW | 0.05 kW |
| Overall Length | 7.09 in |
| Packaged height | 10 in |
| Packaged length | 5.13 in |
| Packaged width | 5.13 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 8 |
| Replaced By | D1089A |
| Rotation | Reversible |
| RPM | 850 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 3 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 850-620-520 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Automatic |
| TRANE | 3589 |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |