Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent2.1 ADrive end bearingBallDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFrame4.4Frame length4.38 inFrame MaterialRolled steelFrame materialRolled steelFrequency60 HzInsulation classAMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/15 HPOutput KW0.05 kWOverall Length7.24 inPackaged height8 inPackaged length5.75 inPackaged width4.38 inPhase1Poles4RotationClockwise shaft endRPM1500Service factor1Shaft diameter0.375 inShaft Diameter0.375 inShaft extension2.50 inShaft typeFlatSpeed1550 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 2.1 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 4.4 |
| Frame length | 4.38 in |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frame material | Rolled steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | A |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/15 HP |
| Output KW | 0.05 kW |
| Overall Length | 7.24 in |
| Packaged height | 8 in |
| Packaged length | 5.75 in |
| Packaged width | 4.38 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| RPM | 1500 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.375 in |
| Shaft Diameter | 0.375 in |
| Shaft extension | 2.50 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1550 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |