| Auxiliary lip | Yes |
| Design | CRWA5 |
| Housing bore diameter | 22.23 mm, 0.875 in |
| Maximum operating temperature | 100.0 °C, 212.0 °F |
| Maximum operating temperature (°F) | 100.0 °C, 212.0 |
| Minimum operating temperature | -40.0 °C, -40.0 °F |
| Minimum operating temperature (°F) | -40.0 °C, -40.0 |
| Permissible circumferential speed | 1.31 m/s |
| Rotational speed | 2520.0 r/min |
| Seal width | 7.95 mm, 0.313 in |
| Sealing lip material | Nitrile rubber (NBR) |
| Shaft diameter | 12.7 mm, 0.5 in |
| Type of outside diameter | Metal-cased with sealant coating on the outside diameter |
| Unit system | Inch |