Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.10 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFASCO7163-2573Frame3.3Frame length3.37 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFRANKLIN8254360110Frequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/15 HPOutput KW0.05 kWOverall Length6.92 inPackaged height3.38 inPackaged length8 inPackaged width3.38 inPhase1Poles4RMRR22CW94RotationClockwise shaft endRPM1500Service factor1Shaft diameter0.313 inShaft Diameter0.313 inShaft extension3 inShaft typeFlatSpeed1550/1300 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage208-230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.10 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7163-2573 |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 3.37 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| FRANKLIN | 8254360110 |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/15 HP |
| Output KW | 0.05 kW |
| Overall Length | 6.92 in |
| Packaged height | 3.38 in |
| Packaged length | 8 in |
| Packaged width | 3.38 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| RMR | R22CW94 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| RPM | 1500 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.313 in |
| Shaft Diameter | 0.313 in |
| Shaft extension | 3 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1550/1300 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 208-230 V |