Agency ApprovalsCSAAgency approvalsCSAAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Auxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary boxNo auxillary boxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBase indicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Bearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)BlowerNoneBreak-Down Torque185LB-FTBreak-down torque185 lb-ftCurrent @ Voltage41.000A@230.0VCurrent @ voltage41.000 A @ 230.0 VDesign CodeBDesign codeBDrip CoverNoDripCoverDrip coverNo drip coverDuty RatingCONTDuty ratingCONTEfficiency @ 100% Load91.7%Efficiency @ 100% load91.7 %Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedElectrically isolated bearingNot electrically isolatedEnclosureOPSBFeedback DeviceNOFEEDBACKFeedback deviceNo feedbackFrame284JPFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60.00 HzFront Face CodeStandardFront face codeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTFull load torque0 lb-ftHeater IndicatorNoHeaterHeater indicatorNo heaterHigh Voltage Full Load Amps20.5aHigh voltage full load amps20.5 aInsulation ClassFInsulation classFInverter CodeInverterReadyInverter codeInverter readyKVA CodeGKVA codeGLifting LugsStandardLiftingLugsLifting lugsStandard lifting lugsLine-line res @ 25° C0.67748 Ohms A Ph / 0 Ohms B PhLine-Line Res. @ 25° C0.67748OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked bearing indicatorLocked bearingLocked-Rotor Torque105LB-FTLocked-rotor torque105 lb-ftMotor Lead ExitKoBoxMotor lead exitKo boxMotor Lead Quantity/Wire Size9@10AWGMotor lead quantity/wire size9 @ 10 AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor lead terminationFlying leadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor letter typeThree phaseMotor StandardsNEMAMotor standardsNEMAMotor Type4038MMotor type4038MMounting ArrangementF1Mounting arrangementF1No-Load Current0ANo-load current0 ANumber of Poles6Number of poles6Output @ Frequency15.000HP@60HZOutput @ frequency15.000 HP @ 60 HZOverall Length27.57 INPhase3Power Factor75Power factor75Product FamilyGeneralPur
| Agency Approvals | CSA |
| Agency approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary box | No auxillary box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Base indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 185LB-FT |
| Break-down torque | 185 lb-ft |
| Current @ Voltage | 41.000A@230.0V |
| Current @ voltage | 41.000 A @ 230.0 V |
| Design Code | B |
| Design code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Drip cover | No drip cover |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 91.7% |
| Efficiency @ 100% load | 91.7 % |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Electrically isolated bearing | Not electrically isolated |
| Enclosure | OPSB |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Feedback device | No feedback |
| Frame | 284JP |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60.00 Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front face code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Full load torque | 0 lb-ft |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Heater indicator | No heater |
| High Voltage Full Load Amps | 20.5a |
| High voltage full load amps | 20.5 a |
| Insulation Class | F |
| Insulation class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| Inverter code | Inverter ready |
| KVA Code | G |
| KVA code | G |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Lifting lugs | Standard lifting lugs |
| Line-line res @ 25° C | 0.67748 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.67748OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked bearing indicator | Locked bearing |
| Locked-Rotor Torque | 105LB-FT |
| Locked-rotor torque | 105 lb-ft |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor lead exit | Ko box |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@10AWG |
| Motor lead quantity/wire size | 9 @ 10 AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor lead termination | Flying leads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor letter type | Three phase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor standards | NEMA |
| Motor Type | 4038M |
| Motor type | 4038M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Mounting arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| No-load current | 0 A |
| Number of Poles | 6 |
| Number of poles | 6 |
| Output @ Frequency | 15.000HP@60HZ |
| Output @ frequency | 15.000 HP @ 60 HZ |
| Overall Length | 27.57 IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75 |
| Power factor | 75 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Product family | General Purpose |
| Pull-Up Torque | 87.7LB-FT |
| Pull-up torque | 87.7 lb-ft |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley end bearing type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley face code | C-face |
| Pulley Shaft Indicator | Tapped&Key |
| Pulley shaft indicator | Tapped & key |
| Rodent Screen | Included |
| Rodent screen | Included |
| Service Factor | 1.15 |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.750 in |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft extension location | Pulley end |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | ShaftSlinger |
| Shaft slinger indicator | Shaft slinger |
| Speed | 1180 rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Speed code | Single speed |
| Start Configuration | DOL |
| Start configuration | DOL |
| Starting Current | 116A |
| Starting current | 116 A |
| Starting Method | Directonline |
| Starting method | Direct on line |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200RPM@60HZ |
| Synchronous speed @ frequency | 1200 RPM @ 60 HZ |
| Temp rise @ rated load | 26° C |
| Temp rise @ SF load | 31° C |
| Temp. Rise @ Rated Load | 26°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 31°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Vibration sensor indicator | No vibration sensor |
| Voltage @ Frequency | 230.0V@60HZ |
| Voltage @ frequency | 230.0 V @ 60 HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |