Agency ApprovalsCSAAgency approvalsCSAAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Armature Current405.0aArmature current405.0 aArmature Voltage500VArmature voltage500 VBase Speed1750rpmBase speed1750 RPMBrushes2/50034-2Duty RatingCONTDuty ratingCONTEnclosureDPBVField Voltage150VField voltage150 VField Winding TypeSTR.SHUNTField winding typeSTR. SHUNTFrame504ATFrame MaterialSteelFrame materialSteelHP250 HpInsulation ClassFInsulation classFMax Speed1900 RPMMotor StandardsNEMAMotor standardsNEMAMotor Weight2216Mounting ArrangementF1Mounting arrangementF1Output Power250.000HPOutput power250.000 HPService Factor1Service factor1.00Shaft Diameter3.249 in
| Agency Approvals | CSA |
| Agency approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Armature Current | 405.0a |
| Armature current | 405.0 a |
| Armature Voltage | 500V |
| Armature voltage | 500 V |
| Base Speed | 1750rpm |
| Base speed | 1750 RPM |
| Brushes | 2/50034-2 |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Enclosure | DPBV |
| Field Voltage | 150V |
| Field voltage | 150 V |
| Field Winding Type | STR.SHUNT |
| Field winding type | STR. SHUNT |
| Frame | 504AT |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| HP | 250 Hp |
| Insulation Class | F |
| Insulation class | F |
| Max Speed | 1900 RPM |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor standards | NEMA |
| Motor Weight | 2216 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Mounting arrangement | F1 |
| Output Power | 250.000HP |
| Output power | 250.000 HP |
| Service Factor | 1 |
| Service factor | 1.00 |
| Shaft Diameter | 3.249 in |