Ambient temperature (°C)50Assembly/box mountingF1 onlyCENCountry of OriginMexicoCSAYCurrent5.2 ADesign codeBDrive end bearingBallDrive end bearing size6207DutyContinuousEfficiency89.5 %Electrical typeSquirrel Cage Inverter RatedEnclosureExplosion Proof Fan cooledFrame184TCFrame MaterialCast ironFrequency60 HzHazardous LocationDIV 1 EXP PROOF CL I GR CD CL II GR FG T3CInsulation classFInverter Load1IP code54KVA codeJMotor orientationHorizontalMountingRigid baseNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOpp drive end bearing size6206Output HP5 HpOutput KW3.7 kWPackaged height18.00 INPackaged length24.00 INPackaged width20.00 INPhase3Poles4Power factor80Resistance main2.69 OhmsRotationReversibleService factor1.0Shaft diameter1.125 inShaft typeTSpeed1755 RPMStarting methodLine Or InverterThermal protectionThermostatULUL Listed And CSA CertifiedVoltage575 V
| Ambient temperature (°C) | 50 |
| Assembly/box mounting | F1 only |
| CE | N |
| Country of Origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 5.2 A |
| Design code | B |
| Drive end bearing | Ball |
| Drive end bearing size | 6207 |
| Duty | Continuous |
| Efficiency | 89.5 % |
| Electrical type | Squirrel Cage Inverter Rated |
| Enclosure | Explosion Proof Fan cooled |
| Frame | 184TC |
| Frame Material | Cast iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Hazardous Location | DIV 1 EXP PROOF CL I GR CD CL II GR FG T3C |
| Insulation class | F |
| Inverter Load | 1 |
| IP code | 54 |
| KVA code | J |
| Motor orientation | Horizontal |
| Mounting | Rigid base |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Opp drive end bearing size | 6206 |
| Output HP | 5 Hp |
| Output KW | 3.7 kW |
| Packaged height | 18.00 IN |
| Packaged length | 24.00 IN |
| Packaged width | 20.00 IN |
| Phase | 3 |
| Poles | 4 |
| Power factor | 80 |
| Resistance main | 2.69 Ohms |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1.0 |
| Shaft diameter | 1.125 in |
| Shaft type | T |
| Speed | 1755 RPM |
| Starting method | Line Or Inverter |
| Thermal protection | Thermostat |
| UL | UL Listed And CSA Certified |
| Voltage | 575 V |