Agency ApprovalsNEMA_PREMIUMAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque104LB-FTConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage10.100A@575.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load92.4%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame215TCFrame MaterialStainlessSteelFrequency60.00HzFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps10.1aHP10Hz60Insulation ClassHInverter CodeInverterReadyKVA CodeKLifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C1.25OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque75.9LB-FTMotor Lead Quantity/Wire Size3@14AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3756MMotor Weight187Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency10.000HP@60HZOverall Length22.12INPhase3Power Factor81Product FamilyWDAllSSEncapsulatedPull-Up Torque54.9LB-FTPulley End Bearing TypeSealedBearingPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter1.375INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1770rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current86.1AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1800Synchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load77°CTemp. Rise @ S.F. Load94°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage575Voltage @ Frequency575.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | NEMA_PREMIUM |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 104LB-FT |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 10.100A@575.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 92.4% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 215TC |
| Frame Material | StainlessSteel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 10.1a |
| HP | 10 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | InverterReady |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 1.25OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 75.9LB-FT |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3@14AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3756M |
| Motor Weight | 187 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 10.000HP@60HZ |
| Overall Length | 22.12IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 81 |
| Product Family | WDAllSSEncapsulated |
| Pull-Up Torque | 54.9LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.375IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1770rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 86.1A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1800 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 77°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 94°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 575 |
| Voltage @ Frequency | 575.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |