Fasco D503 Fan and Blower Motor, 1/10 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230 V, 1590 RPM, 1 Speed, 3.3" Diameter, OAOD503 Fan and Blower Motor1/10
- Write a review
$231.20
Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.00 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen air overFrame3.3Frame length4.39 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBLength10.50MountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/10 HPOutput KW0.07 kWOverall Length8.77 inPackaged height4.38 inPackaged length10.5 inPackaged width5.38 inPhase1Poles4RotationReversibleRPM1500Service factor1Shaft diameter0.313 inShaft Diameter0.313 inShaft extension3.87 inShaft typeFlatSpeed1590 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage230 V
Specifications
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.00 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 4.39 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Length | 10.50 |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/10 HP |
| Output KW | 0.07 kW |
| Overall Length | 8.77 in |
| Packaged height | 4.38 in |
| Packaged length | 10.5 in |
| Packaged width | 5.38 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Reversible |
| RPM | 1500 |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.313 in |
| Shaft Diameter | 0.313 in |
| Shaft extension | 3.87 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1590 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 230 V |
D503
