Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.1 ADrive end bearingSleeveDutyContinuousElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen air overFASCO7184-0013Frame42Frame MaterialNaFrame materialNaFrequency60 HzInsulation classBMountingHexagonal hubsNumber of speeds3Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/8 HPOutput KW0.10 kWOverall Length8.91 inPackaged height10 inPackaged length6.5 inPackaged width5.13 inPhase1Poles4RotationReversibleService factor1Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension5 inShaft typeFlatSpeed1550 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionAutomaticULRecognizedVoltage230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.1 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Continuous |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7184-0013 |
| Frame | 42 |
| Frame Material | Na |
| Frame material | Na |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Hexagonal hubs |
| Number of speeds | 3 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/8 HP |
| Output KW | 0.10 kW |
| Overall Length | 8.91 in |
| Packaged height | 10 in |
| Packaged length | 6.5 in |
| Packaged width | 5.13 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 5 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1550 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 230 V |