Ambient temperature (°C)40Amperage1.10/0.60CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.10/0.60 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen air overFASCO7190-3026Frame3.3Frame length3.32 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/12 HPOutput KW0.06 kWOverall Length6.87 inPackaged height5 inPackaged length8 inPackaged width5.63 inPhase1Poles4RotationReversibleService factor1Shaft diameter0.313 inShaft Diameter0.313 inShaft extension3.06 inShaft typeFlatSpeed1550 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115/230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 1.10/0.60 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.10/0.60 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7190-3026 |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 3.32 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/12 HP |
| Output KW | 0.06 kW |
| Overall Length | 6.87 in |
| Packaged height | 5 in |
| Packaged length | 8 in |
| Packaged width | 5.63 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.313 in |
| Shaft Diameter | 0.313 in |
| Shaft extension | 3.06 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1550 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115/230 V |