Agency ApprovalsURAgency approvalsURAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Auxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary boxNo auxillary boxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBase indicatorNo mountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Bearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)BlowerNoneBreak-Down Torque5.7LB-FTBreak-down torque5.7 lb-ftCurrent @ Voltage4.100A@230.0VCurrent @ voltage4.100 A @ 230.0 VDesign CodeNDesign codeNDrip CoverNoDripCoverDrip coverNo drip coverDuty RatingCONTDuty ratingCONTEfficiency @ 100% Load74.0%Efficiency @ 100% load74.0 %Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedElectrically isolated bearingNot electrically isolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFeedback deviceNo feedbackFrameD71DFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrame PrefixDFrame prefixDFrequency60.00 HzFront Face CodeStandardFront face codeStandardFront Shaft IndicatorMultipleFlatsFront shaft indicatorMultiple flatsFull Load Torque0LB-FTFull load torque0 lb-ftHeater IndicatorNoHeaterHeater indicatorNo heaterHigh Voltage Full Load Amps4.1aHigh voltage full load amps4.1 aInsulation ClassBInsulation classBInverter CodeNotInverterInverter codeNot inverterKVA CodeJKVA codeJLifting LugsNoLiftingLugsLifting lugsNo lifting lugsLine-line res @ 25° C3.11 Ohms A Ph / 1.73 Ohms B PhLine-Line Res. @ 25° C3.11OhmsAPh/1.73OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked bearing indicatorLocked bearingLocked-Rotor Torque7.5LB-FTLocked-rotor torque7.5 lb-ftMotor Lead ExitKoBoxMotor lead exitKo boxMotor Lead Quantity/Wire Size6@18AWGMotor lead quantity/wire size6 @ 18 AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor lead terminationFlying leadsMotor Letter TypeCapStart, CapRunMotor letter typeCap start, cap runMotor StandardsIECMotor standardsIECMotor Type3428LCMotor type3428LCMounting ArrangementF1Mounting arrangementF1No-Load Current0ANo-load current0 ANumber of Poles4Number of poles4Output @ Frequency.750HP@60HZOutput @ frequency.750 HP @ 60 HZOverall Lengt
| Agency Approvals | UR |
| Agency approvals | UR |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary box | No auxillary box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Base indicator | No mounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 5.7LB-FT |
| Break-down torque | 5.7 lb-ft |
| Current @ Voltage | 4.100A@230.0V |
| Current @ voltage | 4.100 A @ 230.0 V |
| Design Code | N |
| Design code | N |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Drip cover | No drip cover |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 74.0% |
| Efficiency @ 100% load | 74.0 % |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Electrically isolated bearing | Not electrically isolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Feedback device | No feedback |
| Frame | D71D |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frame Prefix | D |
| Frame prefix | D |
| Frequency | 60.00 Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front face code | Standard |
| Front Shaft Indicator | MultipleFlats |
| Front shaft indicator | Multiple flats |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Full load torque | 0 lb-ft |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Heater indicator | No heater |
| High Voltage Full Load Amps | 4.1a |
| High voltage full load amps | 4.1 a |
| Insulation Class | B |
| Insulation class | B |
| Inverter Code | NotInverter |
| Inverter code | Not inverter |
| KVA Code | J |
| KVA code | J |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Lifting lugs | No lifting lugs |
| Line-line res @ 25° C | 3.11 Ohms A Ph / 1.73 Ohms B Ph |
| Line-Line Res. @ 25° C | 3.11OhmsAPh/1.73OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked bearing indicator | Locked bearing |
| Locked-Rotor Torque | 7.5LB-FT |
| Locked-rotor torque | 7.5 lb-ft |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor lead exit | Ko box |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6@18AWG |
| Motor lead quantity/wire size | 6 @ 18 AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor lead termination | Flying leads |
| Motor Letter Type | CapStart, CapRun |
| Motor letter type | Cap start, cap run |
| Motor Standards | IEC |
| Motor standards | IEC |
| Motor Type | 3428LC |
| Motor type | 3428LC |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Mounting arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| No-load current | 0 A |
| Number of Poles | 4 |
| Number of poles | 4 |
| Output @ Frequency | .750HP@60HZ |
| Output @ frequency | .750 HP @ 60 HZ |
| Overall Length | 14.03 in |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 80 |
| Power factor | 80 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Product family | General Purpose |
| Pull-Up Torque | 4.7LB-FT |
| Pull-up torque | 4.7 lb-ft |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley end bearing type | Ball |
| Pulley Face Code | D-Flange |
| Pulley face code | D-flange |
| Pulley Shaft Indicator | Tapped&Key |
| Pulley shaft indicator | Tapped & key |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.25 |
| Service factor | 1.25 |
| Shaft Diameter | 0.552 in |
| Shaft Extension Location | DoubleShaft |
| Shaft extension location | Double shaft |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Shaft slinger indicator | No slinger |
| Speed | 1725 RPM |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Speed code | Single speed |
| Start Configuration | DOL |
| Start configuration | DOL |
| Starting Current | 31A |
| Starting current | 31 A |
| Starting Method | Directonline |
| Starting method | Direct on line |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Synchronous speed @ frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Temp rise @ rated load | 62° C |
| Temp rise @ SF load | 81° C |
| Temp. Rise @ Rated Load | 62°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 81°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Vibration sensor indicator | No vibration sensor |
| Voltage @ Frequency | 115.0V@60HZ |
| Voltage @ frequency | 115.0 V @ 60 HZ |
| Winding Thermal 1 | ManualThermalOverload |
| Winding thermal 1 | Manual thermal overload |
| Winding Thermal 1 Location | KO |
| Winding thermal 1 location | KO |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |
| XP division | Not applicable |