Agency ApprovalsURAgency approvalsURAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Auxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary boxNo auxillary boxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBase indicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Bearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)BlowerNoneCurrent @ Voltage1.500A@380.0VCurrent @ voltage1.500 A @ 380.0 VDesign CodeBDesign codeBDrip CoverNoDripCoverDrip coverNo drip coverDuty RatingCONTDuty ratingCONTEfficiency @ 100% Load72.0%Efficiency @ 100% load72.0 %Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedElectrically isolated bearingNot electrically isolatedEnclosureOpenFeedback DeviceNOFEEDBACKFeedback deviceNo feedbackFrame56ZFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency50.00 HzFront Face CodeTerminalPanelFront face codeTerminal panelFront Shaft IndicatorNoneHeater IndicatorNoHeaterHeater indicatorNo heaterHigh Voltage Full Load Amps1.5aHigh voltage full load amps1.5 aInsulation ClassBInsulation classBInverter CodeNotInverterInverter codeNot inverterKVA CodeNKVA codeNLifting LugsNoLiftingLugsLifting lugsNo lifting lugsLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked bearing indicatorNo locked bearingMotor Lead ExitTerminalPanelOrLeadHoleMotor lead exitTerminal Panel Or Lead HoleMotor Lead Quantity/Wire Size9@18AWGMotor lead quantity/wire size9 @ 18 AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor lead terminationFlying leadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor letter typeThree phaseMotor StandardsNEMAMotor standardsNEMAMotor Type3420MMotor type3420MMounting ArrangementF1Mounting arrangementF1Number of Poles4Number of poles4Output @ Frequency.750HP@60HZOutput @ frequency.750 HP @ 60 HZOverall Length15.62 inPhase3Power Factor60Power factor60Product FamilyGeneralPurposeProduct familyGeneral PurposePulley End Bearing TypeBallPulley end bearing typeBallPulley Face CodeStandardPulley face codeStandardPulley Shaft IndicatorKeyAndFlatPulley shaft indicatorKey and flatRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTRoHS statusROH
| Agency Approvals | UR |
| Agency approvals | UR |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary box | No auxillary box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Base indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 1.500A@380.0V |
| Current @ voltage | 1.500 A @ 380.0 V |
| Design Code | B |
| Design code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Drip cover | No drip cover |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 72.0% |
| Efficiency @ 100% load | 72.0 % |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Electrically isolated bearing | Not electrically isolated |
| Enclosure | Open |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Feedback device | No feedback |
| Frame | 56Z |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 50.00 Hz |
| Front Face Code | TerminalPanel |
| Front face code | Terminal panel |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Heater indicator | No heater |
| High Voltage Full Load Amps | 1.5a |
| High voltage full load amps | 1.5 a |
| Insulation Class | B |
| Insulation class | B |
| Inverter Code | NotInverter |
| Inverter code | Not inverter |
| KVA Code | N |
| KVA code | N |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Lifting lugs | No lifting lugs |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked bearing indicator | No locked bearing |
| Motor Lead Exit | TerminalPanelOrLeadHole |
| Motor lead exit | Terminal Panel Or Lead Hole |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@18AWG |
| Motor lead quantity/wire size | 9 @ 18 AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor lead termination | Flying leads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor letter type | Three phase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor standards | NEMA |
| Motor Type | 3420M |
| Motor type | 3420M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Mounting arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Number of poles | 4 |
| Output @ Frequency | .750HP@60HZ |
| Output @ frequency | .750 HP @ 60 HZ |
| Overall Length | 15.62 in |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 60 |
| Power factor | 60 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Product family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley end bearing type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley face code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | KeyAndFlat |
| Pulley shaft indicator | Key and flat |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RoHS status | ROHS compliant |
| Service Factor | 1.25 |
| Service factor | 1.25 |
| Shaft Diameter | 0.625 in |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft extension location | Pulley end |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Shaft slinger indicator | No slinger |
| Speed | 1425 rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Speed code | Single speed |
| Starting Method | Directonline |
| Starting method | Direct on line |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500RPM@50HZ |
| Synchronous speed @ frequency | 1500 RPM @ 50 HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Vibration sensor indicator | No vibration sensor |
| Voltage @ Frequency | 460.0V@60HZ |
| Voltage @ frequency | 460.0 V @ 60 HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |
| XP division | Not applicable |