Amperage120/60Application TypeOil Well Pumping MotorsBearing TypeBallConstant Torque Speed Range10:01EnclosureTEFCFrame326JMHeight19 inHP50Hz60Insulation ClassClass FLength31.6 inMaterialCast IronMounting TypeFootedPhase3RotationCW/CCWRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Size1.249 inTemperature Rating40 deg CTorque Rating148 ft-lbTypeClose-Coupled Continuous-Duty Type TKKHVariable Torque Speed Range60:01:00Voltage230/460
| Amperage | 120/60 |
| Application Type | Oil Well Pumping Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Constant Torque Speed Range | 10:01 |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 326JM |
| Height | 19 in |
| HP | 50 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 31.6 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Footed |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Size | 1.249 in |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Torque Rating | 148 ft-lb |
| Type | Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH |
| Variable Torque Speed Range | 60:01:00 |
| Voltage | 230/460 |