Agency ApprovalsCSAEEVAgency approvalsCSA EEVAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Auxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary boxNo auxillary boxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBase indicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Bearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)BlowerNoneCurrent @ Voltage55.000A@400.0VCurrent @ voltage55.000 A @ 400.0 VDesign CodeADesign codeADrip CoverNoDripCoverDrip coverNo drip coverDuty RatingCONTDuty ratingCONTEfficiency @ 100% Load94.5%Efficiency @ 100% load94.5 %Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedElectrically isolated bearingNot electrically isolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFeedback deviceNo feedbackFrame324TFrame MaterialIronFrame materialIronFrequency50.00 HzFront Face CodeStandardFront face codeStandardFront Shaft IndicatorNoneHeater IndicatorNoHeaterHeater indicatorNo heaterHigh Voltage Full Load Amps55.0aHigh voltage full load amps55.0 aInsulation ClassHInsulation classHInverter CodeInverterReadyInverter codeInverter readyKVA CodeHKVA codeHLifting LugsStandardLiftingLugsLifting lugsStandard lifting lugsLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked bearing indicatorLocked bearingMotor Lead ExitKoBoxMotor lead exitKo boxMotor Lead Quantity/Wire Size3@8AWGMotor lead quantity/wire size3 @ 8 AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor lead terminationFlying leadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor letter typeThree phaseMotor StandardsNEMAMotor standardsNEMAMotor Type1272MMotor type1272MMounting ArrangementF1Mounting arrangementF1Number of Poles4Number of poles4Output @ Frequency40.000HP@50HZOutput @ frequency40.000 HP @ 50 HZOverall Length30.16 inPhase3Power Factor86Power factor86Product FamilySuper-EChemicalProcessingProduct familySuper-E chemical processingPulley End Bearing TypeBallPulley end bearing typeBallPulley Face CodeStandardPulley face codeStandardPulley Shaft IndicatorStandardPulley shaft indicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTRoHS statusROHS compli
| Agency Approvals | CSAEEV |
| Agency approvals | CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary box | No auxillary box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Base indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 55.000A@400.0V |
| Current @ voltage | 55.000 A @ 400.0 V |
| Design Code | A |
| Design code | A |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Drip cover | No drip cover |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 94.5% |
| Efficiency @ 100% load | 94.5 % |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Electrically isolated bearing | Not electrically isolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Feedback device | No feedback |
| Frame | 324T |
| Frame Material | Iron |
| Frame material | Iron |
| Frequency | 50.00 Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front face code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Heater indicator | No heater |
| High Voltage Full Load Amps | 55.0a |
| High voltage full load amps | 55.0 a |
| Insulation Class | H |
| Insulation class | H |
| Inverter Code | InverterReady |
| Inverter code | Inverter ready |
| KVA Code | H |
| KVA code | H |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Lifting lugs | Standard lifting lugs |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked bearing indicator | Locked bearing |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor lead exit | Ko box |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3@8AWG |
| Motor lead quantity/wire size | 3 @ 8 AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor lead termination | Flying leads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor letter type | Three phase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor standards | NEMA |
| Motor Type | 1272M |
| Motor type | 1272M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Mounting arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Number of poles | 4 |
| Output @ Frequency | 40.000HP@50HZ |
| Output @ frequency | 40.000 HP @ 50 HZ |
| Overall Length | 30.16 in |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 86 |
| Power factor | 86 |
| Product Family | Super-EChemicalProcessing |
| Product family | Super-E chemical processing |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley end bearing type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley face code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Pulley shaft indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RoHS status | ROHS compliant |
| Service Factor | 1.15 |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2.125 in |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft extension location | Pulley end |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | ShaftSlinger |
| Shaft slinger indicator | Shaft slinger |
| Speed | 1475 rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Speed code | Single speed |
| Starting Method | Directonline |
| Starting method | Direct on line |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500RPM@50HZ |
| Synchronous speed @ frequency | 1500 RPM @ 50 HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Vibration sensor indicator | No vibration sensor |
| Voltage @ Frequency | 400.0V@50HZ |
| Voltage @ frequency | 400.0 V @ 50 HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |
| XP division | Not applicable |