Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent4.5/2.2 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFASCO7108-6399Frame4.4Frame MaterialNaFrame materialNaFrequency60 HzInsulation classAMountingResilient ring - extended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/10 HPOutput KW0.07 kWOverall Length8.50 inPackaged height10 inPackaged length4.38 inPackaged width4.38 inPhase1Poles4RotationCounterclockwise shaft endService factor1Shaft diameter0.375 inShaft Diameter0.375 inShaft extension3.15 inShaft typeFlatSpeed1550 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115/208-230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 4.5/2.2 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7108-6399 |
| Frame | 4.4 |
| Frame Material | Na |
| Frame material | Na |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | A |
| Mounting | Resilient ring - extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/10 HP |
| Output KW | 0.07 kW |
| Overall Length | 8.50 in |
| Packaged height | 10 in |
| Packaged length | 4.38 in |
| Packaged width | 4.38 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Counterclockwise shaft end |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.375 in |
| Shaft Diameter | 0.375 in |
| Shaft extension | 3.15 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1550 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115/208-230 V |