Agency ApprovalsCCSAUSAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque189LB-FTConduit Box MaterialCast IronConstant Torque Speed Range1.3Current @ Voltage23.000A@460.0VDesign CodeBDrip CoverDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load93.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCEnclosure Modification841Feedback DeviceNOFEEDBACKFrame256LPFrame MaterialIronFrequency60.00HzFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps23.0aHP20Hz60Insulation ClassFInverter CodeInverterDutyIP RatingIP56KVA CodeGLifting LugsVerticalLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C0.368OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque95.9LB-FTMax Speed2700rpmMotor Lead TerminationRingTerminalsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type1046MMotor Weight420Mounting ArrangementV1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency20.000HP@60HZOverall Length34.56INPhase3Power Factor84Product FamilyChemProcessS/P32-8IEEE841Pull-Up Torque76.6LB-FTPulley Face CodeP-BaseRodent ScreenNoneRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter1.625INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleSpeed1770rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current145AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1800Synchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load40°CTemp. Rise @ S.F. Load47°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage460Voltage @ Frequency460.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupCLIGPA, B, C, DXP DivisionDivisionIIXP Temp CodeT3C
| Agency Approvals | CCSAUS |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 189LB-FT |
| Conduit Box Material | Cast Iron |
| Constant Torque Speed Range | 1.3 |
| Current @ Voltage | 23.000A@460.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | DripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 93.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Enclosure Modification | 841 |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 256LP |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 23.0a |
| HP | 20 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterDuty |
| IP Rating | IP56 |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | VerticalLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 0.368OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 95.9LB-FT |
| Max Speed | 2700rpm |
| Motor Lead Termination | RingTerminals |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 1046M |
| Motor Weight | 420 |
| Mounting Arrangement | V1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 20.000HP@60HZ |
| Overall Length | 34.56IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 84 |
| Product Family | ChemProcessS/P32-8IEEE841 |
| Pull-Up Torque | 76.6LB-FT |
| Pulley Face Code | P-Base |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.625IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1770rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 145A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1800 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 40°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 47°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 460 |
| Voltage @ Frequency | 460.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | CLIGPA, B, C, D |
| XP Division | DivisionII |
| XP Temp Code | T3C |