Agency ApprovalsCSAAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorNoMountingBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque6.5LB-FTCurrent @ Voltage1.800A@208.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load75.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTENVFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56CFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps0.8aHP0.5Hz60Insulation ClassFInverter CodeNotInverterKVA CodeHLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C33.8OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque5.2LB-FTMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size9@18AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3516MMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency.500HP@60HZOverall Length11.06INPhase3Power Factor83Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque5LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeC-FacePulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter0.625INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversible:ConnectedStandardShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1725rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current6.25AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load57°CTemp. Rise @ S.F. Load65°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage208-230/460Voltage @ Frequency460.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | NoMounting |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 6.5LB-FT |
| Current @ Voltage | 1.800A@208.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 75.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TENV |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56C |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 0.8a |
| HP | 0.5 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 33.8OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 5.2LB-FT |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@18AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3516M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | .500HP@60HZ |
| Overall Length | 11.06IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 83 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 5LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible:ConnectedStandard |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1725rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 6.25A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 57°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 65°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 208-230/460 |
| Voltage @ Frequency | 460.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |