Ambient temperature (°C)40Assembly/box mountingF1/F2 CAPABLECEYCountry of OriginMexicoCSAYCurrent5/2.5 & 4.4/2.2 ADesign codeBDrive end bearingBallDrive end bearing size6206DutyContinuousEfficiency78.5 & 78.5 %Electrical typeSquirrel Cage Inverter RatedEnclosureTotally enclosed fan cooledFrame184TFrame MaterialRolled steelFrequency60 & 50 HzInsulation classFInverter Load1IP code43KVA codeLMotor orientationHorizontalMountingRigid baseNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOpp drive end bearing size6205Output HP1.50 & 1 HpOutput KW1.1 & 0.75 kWPackaged height13.75 inPackaged length19.50 inPackaged width15.50 INPhase3Poles8Power factor67Resistance main11.99 OhmsRotationReversibleService factor1.15 & 1.15Shaft diameter1.125 inShaft typeTSpeed868 & 725 rpmStarting methodLine Or InverterThermal protectionNo protectionULRecognizedVoltage230/460 & 190/380 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Assembly/box mounting | F1/F2 CAPABLE |
| CE | Y |
| Country of Origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 5/2.5 & 4.4/2.2 A |
| Design code | B |
| Drive end bearing | Ball |
| Drive end bearing size | 6206 |
| Duty | Continuous |
| Efficiency | 78.5 & 78.5 % |
| Electrical type | Squirrel Cage Inverter Rated |
| Enclosure | Totally enclosed fan cooled |
| Frame | 184T |
| Frame Material | Rolled steel |
| Frequency | 60 & 50 Hz |
| Insulation class | F |
| Inverter Load | 1 |
| IP code | 43 |
| KVA code | L |
| Motor orientation | Horizontal |
| Mounting | Rigid base |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Opp drive end bearing size | 6205 |
| Output HP | 1.50 & 1 Hp |
| Output KW | 1.1 & 0.75 kW |
| Packaged height | 13.75 in |
| Packaged length | 19.50 in |
| Packaged width | 15.50 IN |
| Phase | 3 |
| Poles | 8 |
| Power factor | 67 |
| Resistance main | 11.99 Ohms |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1.15 & 1.15 |
| Shaft diameter | 1.125 in |
| Shaft type | T |
| Speed | 868 & 725 rpm |
| Starting method | Line Or Inverter |
| Thermal protection | No protection |
| UL | Recognized |
| Voltage | 230/460 & 190/380 V |