Amperage276Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBallConstant Torque Speed Range20:01EnclosureTotally Enclosed Fan CooledFrameS447TFrequency60 HzHeight25 inHP250Insulation ClassClass FLength55.5 inMaterialCast IronMounting TypeDual/Horizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM1800SeriesSD SeriesService Factor1.15Shaft Size3-3/8 in Dia x 8-1/2 in LSpecial FeaturesLow Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating736 ft-lbTypeContinuous-DutyVariable Torque Speed Range60:01:00Voltage460Width27.9 in
| Amperage | 276 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Constant Torque Speed Range | 20:01 |
| Enclosure | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Frame | S447T |
| Frequency | 60 Hz |
| Height | 25 in |
| HP | 250 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 55.5 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Dual/Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1800 |
| Series | SD Series |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Size | 3-3/8 in Dia x 8-1/2 in L |
| Special Features | Low Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 736 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty |
| Variable Torque Speed Range | 60:01:00 |
| Voltage | 460 |
| Width | 27.9 in |