Agency ApprovalsULAmbient Temperature50°CAuxillary BoxAuxillaryBoxBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Current @ Voltage34.80A@380VDesign CodeDDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEnclosureTENVFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame286TFrame MaterialIronFrame PrefixXHeater IndicatorHeaterIncluded, 120VHP25 & 20Hz50/50Inverter CodeNotInverterKVA CodeFLifting LugsStandardLiftingLugsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor TypeMMounting ArrangementF1Number of Poles6Output @ Frequency20.000@50HZOverall Length25.12INPhase3Pulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardRPM840Service Factor1Shaft Diameter1.875INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorShaftSlingerSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNormallyClosedThermostatVoltage190/380Voltage @ Frequency380V@50HZXP Class and GroupCLIGPDXP DivisionDivisionIXP Temp CodeT3C
| Agency Approvals | UL |
| Ambient Temperature | 50°C |
| Auxillary Box | AuxillaryBox |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Current @ Voltage | 34.80A@380V |
| Design Code | D |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure | TENV |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 286T |
| Frame Material | Iron |
| Frame Prefix | X |
| Heater Indicator | HeaterIncluded, 120V |
| HP | 25 & 20 |
| Hz | 50/50 |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | F |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 6 |
| Output @ Frequency | 20.000@50HZ |
| Overall Length | 25.12IN |
| Phase | 3 |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| RPM | 840 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 1.875IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | ShaftSlinger |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | NormallyClosedThermostat |
| Voltage | 190/380 |
| Voltage @ Frequency | 380V@50HZ |
| XP Class and Group | CLIGPD |
| XP Division | DivisionI |
| XP Temp Code | T3C |