Ambient temperature (°C)40Amperage2.0-1.4CENCountry of originMexicoCSAYCurrent2.0-1.4 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFrame4.4Frame MaterialNaFrame materialNaFrequency60 HzHP1/8-1/12Insulation classAMountingResilient RingsNumber of speeds2Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/8-1/12 HPOutput KW0.10 kWOverall Length17.02 inPackaged height20 inPackaged length4.38 inPackaged width4.38 inPhase1Poles4RotationReversibleService factor1Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension6.50 inShaft typeFlatSpeed1550 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 2.0-1.4 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 2.0-1.4 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 4.4 |
| Frame Material | Na |
| Frame material | Na |
| Frequency | 60 Hz |
| HP | 1/8-1/12 |
| Insulation class | A |
| Mounting | Resilient Rings |
| Number of speeds | 2 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/8-1/12 HP |
| Output KW | 0.10 kW |
| Overall Length | 17.02 in |
| Packaged height | 20 in |
| Packaged length | 4.38 in |
| Packaged width | 4.38 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 6.50 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1550 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 230 V |