Agency ApprovalsURAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorResilientBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque2.95LB-FTCurrent @ Voltage3.000A@230.0VDesign CodeNDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load60.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureODPFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56Frame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Face CodeResilientMountFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHaz Area Class and GroupNoneHaz Area DivisionNotApplicableHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps3.0aHP33Hz60Insulation ClassBInverter CodeNotInverterKVA CodeLLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C6.32OhmsAPh/4.93OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque3.6LB-FTMotor Lead ExitTerminalPanelMotor Lead Quantity/Wire Size7@18AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, InductionRunMotor StandardsNEMAMotor Type3414LMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency.330HP@60HZOverall Length10.96INPhase1Power Factor60Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque2.55LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeResilientMountPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter0.625INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversible:ConnectedStandardShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1725rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current13AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load43°CTemp. Rise @ S.F. Load47°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage @ Frequency115.0V@60HZWinding Thermal 1AutomaticThermalOverloadWinding Thermal 1 LocationSBWinding Thermal 2None
| Agency Approvals | UR |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Resilient |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 2.95LB-FT |
| Current @ Voltage | 3.000A@230.0V |
| Design Code | N |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 60.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | ODP |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56 |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | ResilientMount |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Haz Area Class and Group | None |
| Haz Area Division | NotApplicable |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 3.0a |
| HP | 33 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 6.32OhmsAPh/4.93OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 3.6LB-FT |
| Motor Lead Exit | TerminalPanel |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 7@18AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, InductionRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3414L |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | .330HP@60HZ |
| Overall Length | 10.96IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 60 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 2.55LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | ResilientMount |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible:ConnectedStandard |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1725rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 13A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 43°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 47°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage @ Frequency | 115.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | AutomaticThermalOverload |
| Winding Thermal 1 Location | SB |
| Winding Thermal 2 | None |