Agency ApprovalsULAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque12.5LB-FTCurrent @ Voltage2.000A@400.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load74.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureXPFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56CFrame MaterialSteelFrequency50.00HzFull Load Torque0LB-FTHaz Area Class and GroupCLIGPD;CLIIGPF, GHaz Area DivisionDivisionIHaz Area Temp CodeT3CHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps2.0aHP1 HpInsulation ClassFInverter CodeNotInverterIP RatingNONEKVA CodeKLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C12.6OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque11.5LB-FTMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3432MMotor Weight45Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency1.000HP@50HZOverall Length15.22INPhase3Power Factor76Product FamilyHazardousLocationMotorPull-Up Torque9.8LB-FTPulley Face CodeC-FaceRodent ScreenNoneService Factor1.15Shaft Diameter0.625INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleSpeed1425rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current12.1AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1500Synchronous Speed @ Frequency1500RPM@50HZTemp. Rise @ Rated Load76°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNormallyClosedThermostatVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage230/400Voltage @ Frequency230.0V@50HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2None
| Agency Approvals | UL |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 12.5LB-FT |
| Current @ Voltage | 2.000A@400.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 74.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | XPFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56C |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 50.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Haz Area Class and Group | CLIGPD;CLIIGPF, G |
| Haz Area Division | DivisionI |
| Haz Area Temp Code | T3C |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 2.0a |
| HP | 1 Hp |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 12.6OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 11.5LB-FT |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3432M |
| Motor Weight | 45 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 1.000HP@50HZ |
| Overall Length | 15.22IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 76 |
| Product Family | HazardousLocationMotor |
| Pull-Up Torque | 9.8LB-FT |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1425rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 12.1A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1500 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500RPM@50HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 76°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | NormallyClosedThermostat |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 230/400 |
| Voltage @ Frequency | 230.0V@50HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |