Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.55 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFASCO7121-5750Frame3.3Frame length4.62 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingLugNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/30 HPOutput KW0.02 kWOverall Length7.08 inPackaged height9 inPackaged length7.75 inPackaged width7.25 inPhase1Poles2RotationClockwise shaft endShaft diameter0.313 inShaft Diameter0.313 inShaft extension1.75 inShaft typeFlatSpeed3300 rpmStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedUNIVERSAL ELECTRICJA1N074Voltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.55 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7121-5750 |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 4.62 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Lug |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/30 HP |
| Output KW | 0.02 kW |
| Overall Length | 7.08 in |
| Packaged height | 9 in |
| Packaged length | 7.75 in |
| Packaged width | 7.25 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 2 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| Shaft diameter | 0.313 in |
| Shaft Diameter | 0.313 in |
| Shaft extension | 1.75 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 3300 rpm |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| UNIVERSAL ELECTRIC | JA1N074 |
| Voltage | 115 V |