Agency ApprovalsULAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque27.3LB-FTConduit Box MaterialCast IronConstant Torque Speed Range6Current @ Voltage3.000A@575.0VDesign CodeBDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load86.5%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureXPFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame182TCFrame MaterialIronFrequency60.00HzFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps3.0aHP3Hz60Insulation ClassFInverter CodeInverterDutyIP RatingNONEKVA CodeKLifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C8.6OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque12.8LB-FTMax Speed5400rpmMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type0618MMotor Weight127Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles2Output @ Frequency3.000HP@60HZOverall Length18.31INPhase3Power Factor87Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque9.75LB-FTPulley Face CodeC-FaceRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSNON-COMPLIANTRPM3400 - 3600Service Factor1Shaft Diameter1.125INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleSpeed3460rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current24.6AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM3600Synchronous Speed @ Frequency3600RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load43°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNormallyClosedThermostatVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage575Voltage @ Frequency575.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupCLIGPC, DXP DivisionDivisionIXP Temp CodeT3C
| Agency Approvals | UL |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 27.3LB-FT |
| Conduit Box Material | Cast Iron |
| Constant Torque Speed Range | 6 |
| Current @ Voltage | 3.000A@575.0V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 86.5% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | XPFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 182TC |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 3.0a |
| HP | 3 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterDuty |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 8.6OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 12.8LB-FT |
| Max Speed | 5400rpm |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 0618M |
| Motor Weight | 127 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 2 |
| Output @ Frequency | 3.000HP@60HZ |
| Overall Length | 18.31IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 87 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 9.75LB-FT |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSNON-COMPLIANT |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 1.125IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 3460rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 24.6A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 3600 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 43°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | NormallyClosedThermostat |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 575 |
| Voltage @ Frequency | 575.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | CLIGPC, D |
| XP Division | DivisionI |
| XP Temp Code | T3C |