Agency ApprovalsCCSAUSAgency approvalsCCSA USAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Auxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary boxNo auxillary boxBase IndicatorRigidBase indicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Bearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)Current @ Voltage173.110A@380.0VCurrent @ voltage173.110 A @ 380.0 VDesign CodeBDesign codeBDrip CoverNoDripCoverDrip coverNo drip coverDuty RatingCONTDuty ratingCONTEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFeedback deviceNo feedbackFrame444TFrame MaterialIronFrame materialIronFrequency50.00 HzHeater IndicatorNoHeaterHeater indicatorNo heaterHigh Voltage Full Load Amps173.1aHigh voltage full load amps173.1 aInsulation ClassFInsulation classFInverter CodeNotInverterInverter codeNot inverterKVA CodeHKVA codeHLifting LugsStandardLiftingLugsLifting lugsStandard lifting lugsMotor Lead Quantity/Wire Size6@1AWGMotor lead quantity/wire size6 @ 1 AWGMotor Letter TypeThreePhaseMotor letter typeThree phaseMotor StandardsNEMAMotor standardsNEMAMotor TypeA44054MMotor typeA44054MMounting ArrangementF1Mounting arrangementF1Number of Poles4Number of poles4Output @ Frequency125.000HP@50HZOutput @ frequency125.000 HP @ 50 HZOverall Length44.62 inPhase3Product FamilyGeneralIndustrialProduct familyGeneral industrialPulley End Bearing TypeBallPulley end bearing typeBallPulley Face CodeStandardPulley face codeStandardService Factor1.15Service factor1.15Shaft Diameter2.375 inShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft ground indicatorNo shaft groundingShaft RotationReversibleShaft rotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerShaft slinger indicatorNo slingerSpeed1480 rpmSpeed CodeSingleSpeedSpeed codeSingle speedStarting MethodDirectonlineStarting methodDirect on lineSynchronous Speed @ Frequency1500RPM@50HZSynchronous speed @ frequency1500 RPM @ 50 HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVoltage @ Frequency380.0V@50HZVoltage @ frequency380.0 V @ 50 HZXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicableXP divis
| Agency Approvals | CCSAUS |
| Agency approvals | CCSA US |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary box | No auxillary box |
| Base Indicator | Rigid |
| Base indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Current @ Voltage | 173.110A@380.0V |
| Current @ voltage | 173.110 A @ 380.0 V |
| Design Code | B |
| Design code | B |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Drip cover | No drip cover |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Feedback device | No feedback |
| Frame | 444T |
| Frame Material | Iron |
| Frame material | Iron |
| Frequency | 50.00 Hz |
| Heater Indicator | NoHeater |
| Heater indicator | No heater |
| High Voltage Full Load Amps | 173.1a |
| High voltage full load amps | 173.1 a |
| Insulation Class | F |
| Insulation class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| Inverter code | Not inverter |
| KVA Code | H |
| KVA code | H |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Lifting lugs | Standard lifting lugs |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6@1AWG |
| Motor lead quantity/wire size | 6 @ 1 AWG |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor letter type | Three phase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor standards | NEMA |
| Motor Type | A44054M |
| Motor type | A44054M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Mounting arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Number of poles | 4 |
| Output @ Frequency | 125.000HP@50HZ |
| Output @ frequency | 125.000 HP @ 50 HZ |
| Overall Length | 44.62 in |
| Phase | 3 |
| Product Family | GeneralIndustrial |
| Product family | General industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley end bearing type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley face code | Standard |
| Service Factor | 1.15 |
| Service factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2.375 in |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Shaft slinger indicator | No slinger |
| Speed | 1480 rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Speed code | Single speed |
| Starting Method | Directonline |
| Starting method | Direct on line |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500RPM@50HZ |
| Synchronous speed @ frequency | 1500 RPM @ 50 HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Voltage @ Frequency | 380.0V@50HZ |
| Voltage @ frequency | 380.0 V @ 50 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |
| XP division | Not applicable |