Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.20 ADrive end bearingBallDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFASCO7163-4295Frame3.3Frame length1.95 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingLugNumber of speeds1Opp drive end bearingBallOutput HP1/50 HPOutput KW0.01 kWOverall Length8.88 inPackaged height4.38 inPackaged length10.5 inPackaged width5.38 inPhase1Poles4RotationClockwise shaft endService factor1Shaft diameter0.250 inShaft Diameter0.250 inShaft extension3.00 inShaft typeFlatSpeed1500 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.20 A |
| Drive end bearing | Ball |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 7163-4295 |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 1.95 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Lug |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Output HP | 1/50 HP |
| Output KW | 0.01 kW |
| Overall Length | 8.88 in |
| Packaged height | 4.38 in |
| Packaged length | 10.5 in |
| Packaged width | 5.38 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.250 in |
| Shaft Diameter | 0.250 in |
| Shaft extension | 3.00 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1500 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |