Agency ApprovalsCSAAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque12.1LB-FTConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage6.200A@230.0VDesign CodeLDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load80.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame145TFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps6.2aHP1.5Hz60Insulation ClassFInverter CodeNotInverterKVA CodeJLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C1.69OhmsAPh/1.5344OhmsBPhLocked Bearing IndicatorLockedBearingLocked-Rotor Torque13.8LB-FTMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size4@16AWG, A&JMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, CapRunMotor StandardsNEMAMotor Type3532LCMotor Weight50Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency1.500HP@60HZOverall Length14.18INPhase1Power Factor96Product FamilyWashDownPull-Up Torque8.43LB-FTPulley End Bearing TypeSealedBearingPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter0.875INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationFixedOppositeStandardShaft Slinger IndicatorShaftSlingerSpeed1725rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current49.5AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1800Synchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZTemp. Rise @ Rated Load69°CTemp. Rise @ S.F. Load82°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage115-230Voltage @ Frequency230.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 12.1LB-FT |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 6.200A@230.0V |
| Design Code | L |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 80.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 145T |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 6.2a |
| HP | 1.5 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | J |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 1.69OhmsAPh/1.5344OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | LockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 13.8LB-FT |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 4@16AWG, A&J |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, CapRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3532LC |
| Motor Weight | 50 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 1.500HP@60HZ |
| Overall Length | 14.18IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 96 |
| Product Family | WashDown |
| Pull-Up Torque | 8.43LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | FixedOppositeStandard |
| Shaft Slinger Indicator | ShaftSlinger |
| Speed | 1725rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 49.5A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1800 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 69°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 82°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 115-230 |
| Voltage @ Frequency | 230.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |