Amperage37.2Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBallEnclosureODPFrame286TSHeight14.48 inHP40Hz60Insulation ClassClass FLength23.95 inMaterialCast IronMounting TypeHorizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM3400 - 3600Service Factor1.15Shaft Diameter1-5/8 inShaft Length3-1/4 inSpecial FeaturesLow Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating59.3 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TIKKVoltage575Width14.76 in
| Amperage | 37.2 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure | ODP |
| Frame | 286TS |
| Height | 14.48 in |
| HP | 40 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 23.95 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 3400 - 3600 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1-5/8 in |
| Shaft Length | 3-1/4 in |
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 59.3 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TIKK |
| Voltage | 575 |
| Width | 14.76 in |