Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.70 ADrive end bearingSleeveDutyAir overEfficiency30 %Electrical typeShaded poleEnclosureTotally enclosed fan cooledFASCO7163-1705Frame3.3Frame length2.57 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/20 HPOutput KW0.04 kWOverall Length6.64 inPackaged height4.5 inPackaged length8 inPackaged width4.5 inPhase1Poles4RotationClockwise shaft endRPM1500Shaft diameter0.313 inShaft Diameter0.313 inShaft extension2.30 inShaft typeFlatSpeed1500 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedUNIVERSAL ELECTRIC38Voltage115 V
| Material | Rubber |
| Minimum Pulley Diameter | 13 in |
| Outside Length | 139 in |
| Reinforced Material | Polyester |
| Section Size | D |
| Thickness | 3/4 in |
| Top Width | 1-1/4 in |
| Type | Classical |
| Width | 1.25 |