Ambient temperature (°C)40Assembly/box mountingF3CEYCountry of OriginIndiaCSANCurrent72/36 & 70/35 ADesign codeN (IEC)Drive end bearingBallDrive end bearing size6311DutyContinuousEfficiency93.6 & 92.6 %Efficiency ClassIE3Electrical typeSquirrel Cage Inverter RatedEnclosureTotally enclosed fan cooledFrame180LFrame MaterialCast ironFrequency60 & 50 HzInsulation classFInverter Load1IP code55KVA codeHMotor orientationHorizontalMountingB5Number of speeds1Opp drive end bearingBallOpp drive end bearing size6211Output HP30 & 25 HpOutput KW22.4 & 18.7 kWPackaged height29.00 INPackaged length34.00 INPackaged width20.00 INPhase3Poles4Power factor83Resistance main.3 OhmsRotationReversibleService factor1.15 & 1.15Shaft diameter48.000 inShaft typeIECSpeed1780 & 1480 rpmStarting methodLine Or InverterThermal protectionNo protectionULRecognizedVoltage230/460 & 200/400 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Assembly/box mounting | F3 |
| CE | Y |
| Country of Origin | India |
| CSA | N |
| Current | 72/36 & 70/35 A |
| Design code | N (IEC) |
| Drive end bearing | Ball |
| Drive end bearing size | 6311 |
| Duty | Continuous |
| Efficiency | 93.6 & 92.6 % |
| Efficiency Class | IE3 |
| Electrical type | Squirrel Cage Inverter Rated |
| Enclosure | Totally enclosed fan cooled |
| Frame | 180L |
| Frame Material | Cast iron |
| Frequency | 60 & 50 Hz |
| Insulation class | F |
| Inverter Load | 1 |
| IP code | 55 |
| KVA code | H |
| Motor orientation | Horizontal |
| Mounting | B5 |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Opp drive end bearing size | 6211 |
| Output HP | 30 & 25 Hp |
| Output KW | 22.4 & 18.7 kW |
| Packaged height | 29.00 IN |
| Packaged length | 34.00 IN |
| Packaged width | 20.00 IN |
| Phase | 3 |
| Poles | 4 |
| Power factor | 83 |
| Resistance main | .3 Ohms |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1.15 & 1.15 |
| Shaft diameter | 48.000 in |
| Shaft type | IEC |
| Speed | 1780 & 1480 rpm |
| Starting method | Line Or Inverter |
| Thermal protection | No protection |
| UL | Recognized |
| Voltage | 230/460 & 200/400 V |