Agency ApprovalsCSAAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage10.800A@115.0VDesign CodeNDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load70.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureXPFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56Frame MaterialSteelFrequency60.00HzHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps5.4aHP3/4 HpInsulation ClassBInverter CodeNotInverterIP RatingNONEKVA CodeMLifting LugsNoLiftingLugsLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, InductionRunMotor StandardsNEMAMotor Type3528LMotor Weight53Mounting ArrangementF1Number of Poles4Output @ Frequency.750HP@60HZOverall Length15.15INPhase1Power Factor68Product FamilyGeneralPurposePulley Face CodeStandardRodent ScreenNoneService Factor1Shaft Diameter0.625INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleSpeed1750rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1800Synchronous Speed @ Frequency1800RPM@60HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage115/230Voltage @ Frequency115.0V@60HZWinding Thermal 1AutomaticThermalOverloadWinding Thermal 1 LocationEPWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupCLIGPD;CLIIGPF, GXP DivisionDivisionIXP Temp CodeT4
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 10.800A@115.0V |
| Design Code | N |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 70.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | XPFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56 |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 5.4a |
| HP | 3/4 Hp |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | NotInverter |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | M |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, InductionRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3528L |
| Motor Weight | 53 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | .750HP@60HZ |
| Overall Length | 15.15IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 68 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pulley Face Code | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1750rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1800 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800RPM@60HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 115/230 |
| Voltage @ Frequency | 115.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | AutomaticThermalOverload |
| Winding Thermal 1 Location | EP |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | CLIGPD;CLIIGPF, G |
| XP Division | DivisionI |
| XP Temp Code | T4 |