Amperage118/59Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBallConstant Torque Speed Range4:01EnclosureODPFrame326THeight16.46 inHP50Hz60Insulation ClassClass FLength27.76 inMaterialCast IronMounting TypeHorizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter2-1/8 inShaft Length5-1/4 inSpecial FeaturesLow Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating147.5 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TIKKVariable Torque Speed Range1000:01:00Voltage230/460Width16.69 in
| Amperage | 118/59 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Constant Torque Speed Range | 4:01 |
| Enclosure | ODP |
| Frame | 326T |
| Height | 16.46 in |
| HP | 50 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 27.76 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2-1/8 in |
| Shaft Length | 5-1/4 in |
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 147.5 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TIKK |
| Variable Torque Speed Range | 1000:01:00 |
| Voltage | 230/460 |
| Width | 16.69 in |