Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.20 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureTotally enclosed air overFASCO7163-4722Frame3.3Frame length2.55 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/40 HPOutput KW0.02 kWOverall Length6.51 inPackaged height4.5 inPackaged length8 inPackaged width4.5 inPhase1Poles4RotationCounterclockwise shaft endRPM1500Service factor1Shaft diameter0.313 inShaft Diameter0.313 inShaft extension3.25 inShaft typeDouble flatSpeed1500 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedUNIVERSAL ELECTRIC400Voltage115 V
| Ambient Temperature | 40 °C |
| Armature Current | 3.2 a |
| Armature inertia | 3.042 LI ² |
| Armature Voltage | 115 V |
| Base Indicator | Rigid |
| Base Speed | 1750 RPM |
| Brushes | 2/BP5000H03 |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 56 |
| Frame Material | Steel |
| HP | .33 |
| Insulation Class | F |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Weight | 23 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Overall Length | 12.54 in |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Voltage | 115 |