Amperage968Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBall/RollerConstant Torque Speed Range4:01EnclosureODPFrame5810UZHeight29.3 inHP800Hz60Insulation ClassClass FLength67.8 inMaterialCast IronMounting TypeFloor/Horizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter5.375 inShaft Length11.63 inSpecial FeaturesLow Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating2350 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TIKKVariable Torque Speed Range10:01Voltage460Width29.6 in
| Amperage | 968 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball/Roller |
| Constant Torque Speed Range | 4:01 |
| Enclosure | ODP |
| Frame | 5810UZ |
| Height | 29.3 in |
| HP | 800 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 67.8 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Floor/Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 5.375 in |
| Shaft Length | 11.63 in |
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 2350 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TIKK |
| Variable Torque Speed Range | 10:01 |
| Voltage | 460 |
| Width | 29.6 in |