Amperage62/31Application TypeGeneral Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower MotorsBearing TypeBallConstant Torque Speed Range20:01EnclosureTEFCFrame284THeight17.2 inHP25Hz60Insulation ClassClass FLength29.3 inMaterialCast IronMounting TypeFootedPhase3RotationCW/CCWRPM1700 - 1800SeriesXP SeriesService Factor1.15Shaft Size1-7/8 inSpecial FeaturesExplosion Proof AC MotorsTemperature Rating40 deg CTorque Rating74.2 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TKKHVariable Torque Speed Range60:01:00Voltage230/460
| Amperage | 62/31 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Constant Torque Speed Range | 20:01 |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 284T |
| Height | 17.2 in |
| HP | 25 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 29.3 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Footed |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Series | XP Series |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Size | 1-7/8 in |
| Special Features | Explosion Proof AC Motors |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Torque Rating | 74.2 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Variable Torque Speed Range | 60:01:00 |
| Voltage | 230/460 |