Agency ApprovalsCSAAgency approvalsCSAAmbient Temperature40°CAmbient temperature (°C)40Armature Current3.9aArmature current3.9 aArmature Inertia10.9256LI²Armature inertia10.9256 LI²Armature Resistance1.6852ohmsArmature resistance1.6852 ohmsArmature Voltage125VArmature voltage125 VBase IndicatorNoMountingBase indicatorNo mountingBase Speed1750rpmBase speed1750 RPMBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Bearing grease typePolyrex EM (-20F +300F)Commutating Winding Resistance1.194ohmsCommutating winding resistance1.194 ohmsDrip CoverNoDripCoverDrip coverNo drip coverDuty RatingCONTDuty ratingCONTEnclosureTENVFeedback DeviceNOFEEDBACKFeedback deviceNo feedbackField Voltage125VField voltage125 VField Winding TypeCOMPOUNDField winding typeCOMPOUNDFrame56CFrame MaterialSteelFrame materialSteelHeater IndicatorHeaterIncluded, 115VHeater indicatorHeater included, 115 VInsulation ClassFInsulation classFLifting LugsNoLiftingLugsLifting lugsNo lifting lugsMotor Lead ExitKoBoxMotor lead exitKo boxMotor Lead Quantity/Wire Size2@14AWGMotor lead quantity/wire size2 @ 14 AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor lead terminationFlying leadsMotor StandardsNEMAMotor standardsNEMAMounting ArrangementF1Mounting arrangementF1Output Power0.500HPOutput power0.500 HPOverall Length14.31 inProduct FamilyGeneralPurposeProduct familyGeneral PurposePulley End Bearing TypeSealedBearingPulley end bearing typeSealed bearingSeries Winding Resistance0.7038ohmsSeries winding resistance0.7038 ohmsService Factor1Service factor1.00Shaft Diameter0.625 inShaft Extension LocationPulleyEndShaft extension locationPulley endShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft ground indicatorNo shaft groundingShaft RotationReversibleShaft rotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerShaft slinger indicatorNo slingerShunt Winding Resistance832.5ohmsShunt winding resistance832.5 ohmsXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicableXP divisionNot applicable
| Agency Approvals | CSA |
| Agency approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Armature Current | 3.9a |
| Armature current | 3.9 a |
| Armature Inertia | 10.9256LI² |
| Armature inertia | 10.9256 LI² |
| Armature Resistance | 1.6852ohms |
| Armature resistance | 1.6852 ohms |
| Armature Voltage | 125V |
| Armature voltage | 125 V |
| Base Indicator | NoMounting |
| Base indicator | No mounting |
| Base Speed | 1750rpm |
| Base speed | 1750 RPM |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Bearing grease type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Commutating Winding Resistance | 1.194ohms |
| Commutating winding resistance | 1.194 ohms |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Drip cover | No drip cover |
| Duty Rating | CONT |
| Duty rating | CONT |
| Enclosure | TENV |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Feedback device | No feedback |
| Field Voltage | 125V |
| Field voltage | 125 V |
| Field Winding Type | COMPOUND |
| Field winding type | COMPOUND |
| Frame | 56C |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Heater Indicator | HeaterIncluded, 115V |
| Heater indicator | Heater included, 115 V |
| Insulation Class | F |
| Insulation class | F |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Lifting lugs | No lifting lugs |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor lead exit | Ko box |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 2@14AWG |
| Motor lead quantity/wire size | 2 @ 14 AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor lead termination | Flying leads |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor standards | NEMA |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Mounting arrangement | F1 |
| Output Power | 0.500HP |
| Output power | 0.500 HP |
| Overall Length | 14.31 in |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Product family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | SealedBearing |
| Pulley end bearing type | Sealed bearing |
| Series Winding Resistance | 0.7038ohms |
| Series winding resistance | 0.7038 ohms |
| Service Factor | 1 |
| Service factor | 1.00 |
| Shaft Diameter | 0.625 in |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft extension location | Pulley end |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft ground indicator | No shaft grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Shaft slinger indicator | No slinger |
| Shunt Winding Resistance | 832.5ohms |
| Shunt winding resistance | 832.5 ohms |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |
| XP division | Not applicable |