Agency ApprovalsCCSAUSAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Current @ Voltage142.000A@230.0VDesign CodeDDrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load87.5%EnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame405TFrame MaterialIronFrequency60.00HzHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps70.8aInsulation ClassBInverter CodeNotInverterKVA CodeGLifting LugsStandardLiftingLugsMotor Lead Quantity/Wire Size3@4AWGMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor TypeA4068MMounting ArrangementF1Number of Poles8Output @ Frequency50.000HP@60HZOverall Length38.20INPhase3Power Factor75Product FamilyCrane&HoistPulley End Bearing TypeBallService Factor1Shaft Diameter2.875INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed850rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency900RPM@60HZThermal Device - WindingNoneVoltage @ Frequency460.0V@60HZXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CCSAUS |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Current @ Voltage | 142.000A@230.0V |
| Design Code | D |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 87.5% |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 405T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60.00Hz |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 70.8a |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | NotInverter |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3@4AWG |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | A4068M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 8 |
| Output @ Frequency | 50.000HP@60HZ |
| Overall Length | 38.20IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75 |
| Product Family | Crane&Hoist |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 2.875IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 850rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 900RPM@60HZ |
| Thermal Device - Winding | None |
| Voltage @ Frequency | 460.0V@60HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |