Duty / Condition TypeContinuous DutyEnclosure TypeTEFC (Totally Enclosed Fan Cooled)Frame MaterialSteelFrame Size145TFrequency Rating60 Hz 60 HzFull Load Efficiency80.0 %Insulation ClassBMaximum Allowable Current7.2 to 8 A 14.4 AMotor Horsepower1-1/2 hpMotor Phase1 phMotor Poles4Motor Supply Voltage115/208-230 VMounting TypeRigid Base Rigid BaseProduct TypesAC Motors
| Duty / Condition Type | Continuous Duty |
| Enclosure Type | TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) |
| Frame Material | Steel |
| Frame Size | 145T |
| Frequency Rating | 60 Hz 60 Hz |
| Full Load Efficiency | 80.0 % |
| Insulation Class | B |
| Maximum Allowable Current | 7.2 to 8 A 14.4 A |
| Motor Horsepower | 1-1/2 hp |
| Motor Phase | 1 ph |
| Motor Poles | 4 |
| Motor Supply Voltage | 115/208-230 V |
| Mounting Type | Rigid Base Rigid Base |
| Product Types | AC Motors |