Ambient temperature (°C)40Amperage1.7/1.2/1.0CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.7/1.2/1.0 ADrive end bearingSleeveDutyContinuousElectrical typePermanent split capacitorEnclosureOpen air overFASCO8/1/86Frame42Frame MaterialNaFrame materialNaFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds3Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/4-1/5-1/6 HPOutput KW0.19 kWOverall Length10.97 inPackaged height15 inPackaged length5.13 inPackaged width5.13 inPhase1Poles6Replaced ByB6520RotationReversibleService factor1Shaft diameter0.500 inShaft Diameter0.500 inShaft extension6.00 inShaft typeFlatSpeed1050 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionAutomaticULRecognizedVoltage230 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Amperage | 1.7/1.2/1.0 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.7/1.2/1.0 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Continuous |
| Electrical type | Permanent split capacitor |
| Enclosure | Open air over |
| FASCO | 8/1/86 |
| Frame | 42 |
| Frame Material | Na |
| Frame material | Na |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 3 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/4-1/5-1/6 HP |
| Output KW | 0.19 kW |
| Overall Length | 10.97 in |
| Packaged height | 15 in |
| Packaged length | 5.13 in |
| Packaged width | 5.13 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 6 |
| Replaced By | B6520 |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.500 in |
| Shaft Diameter | 0.500 in |
| Shaft extension | 6.00 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1050 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Automatic |
| UL | Recognized |
| Voltage | 230 V |