Agency ApprovalsCEAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque98.2LB-FTCurrent @ Voltage16.400A@380.0VDesign CodeADrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load91.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureTEFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame215TFrame MaterialSteelFrequency50.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps14.2aHP10Hz50Insulation ClassFInverter CodeInverterReadyKVA CodeJLifting LugsStandardLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C1.09OhmsAPh/0OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque75.6LB-FTMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size12@14AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3744MMounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency10.000HP@50HZOverall Length19.01INPhase3Power Factor78Product FamilyGeneralPurposePull-Up Torque66.5LB-FTPulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRoHS StatusROHSCOMPLIANTRPM1465Service Factor1.15Shaft Diameter1.375INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1465rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current96.3AStarting MethodDirectonlineSynchronous Speed @ Frequency1500RPM@50HZTemp. Rise @ Rated Load90°CTemp. Rise @ S.F. Load111°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage220/380/440Voltage @ Frequency220.0V@50HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | CE |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 98.2LB-FT |
| Current @ Voltage | 16.400A@380.0V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 91.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | TEFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 215T |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 50.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 14.2a |
| HP | 10 |
| Hz | 50 |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | InverterReady |
| KVA Code | J |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 1.09OhmsAPh/0OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 75.6LB-FT |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 12@14AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3744M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | 10.000HP@50HZ |
| Overall Length | 19.01IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 78 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pull-Up Torque | 66.5LB-FT |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHSCOMPLIANT |
| RPM | 1465 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.375IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1465rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 96.3A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500RPM@50HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 90°C |
| Temp. Rise @ S.F. Load | 111°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 220/380/440 |
| Voltage @ Frequency | 220.0V@50HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |