Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent0.70 ADrive end bearingSleeveDutyContinuous air overElectrical typeShaded poleEnclosureTotally enclosed air overFrame3.3Frame length2.18 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency50 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput watts9 WPackaged height4.5 inPackaged length8 inPackaged width4.5 inPhase1Poles4RotationCounterclockwise shaft endService factor1Shaft diameter0.313 inShaft Diameter0.313 inShaft extension1.2 inShaft typeThreadedSpeed1550/1300 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 0.70 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Continuous air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Totally enclosed air over |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 2.18 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output watts | 9 W |
| Packaged height | 4.5 in |
| Packaged length | 8 in |
| Packaged width | 4.5 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Counterclockwise shaft end |
| Service factor | 1 |
| Shaft diameter | 0.313 in |
| Shaft Diameter | 0.313 in |
| Shaft extension | 1.2 in |
| Shaft type | Threaded |
| Speed | 1550/1300 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |