Agency ApprovalsNEMA_PREMIUMAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneConduit Box MaterialSteelCurrent @ Voltage22.800A@230.0VDesign CodeADrip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load90.2%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureOPSBFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame254TFrame MaterialSteelFrequency60.00HzFront Face CodeStandardFront Shaft IndicatorNoneHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps11.4aHP7.5Hz60Insulation ClassHInverter CodeInverterReadyKVA CodeKLifting LugsStandardLiftingLugsLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingMotor Lead ExitKoBoxMotor Lead Quantity/Wire Size9@12AWGMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeThreePhaseMotor StandardsNEMAMotor Type3950MMotor Weight239Mounting ArrangementF1Number of Poles6Output @ Frequency7.500HP@60HZOverall Length23.19INPhase3Power Factor68Product FamilyGeneralPurposePulley End Bearing TypeBallPulley Face CodeStandardPulley Shaft IndicatorStandardRodent ScreenNoneRPM1100 - 1200Service Factor1.15Shaft Diameter1.625INShaft Extension LocationPulleyEndShaft Ground IndicatorShaftGroundingShaft RotationReversibleShaft Slinger IndicatorNoSlingerSpeed1180rpmSpeed CodeSingleSpeedStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1200Synchronous Speed @ Frequency1200RPM@60HZThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage230/460Voltage @ Frequency460.0V@60HZWinding Thermal 1NoneWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupNoneXP DivisionNotApplicable
| Agency Approvals | NEMA_PREMIUM |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Conduit Box Material | Steel |
| Current @ Voltage | 22.800A@230.0V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 90.2% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | OPSB |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 254T |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60.00Hz |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 11.4a |
| HP | 7.5 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | H |
| Inverter Code | InverterReady |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Motor Lead Exit | KoBox |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9@12AWG |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | ThreePhase |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3950M |
| Motor Weight | 239 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 6 |
| Output @ Frequency | 7.500HP@60HZ |
| Overall Length | 23.19IN |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 68 |
| Product Family | GeneralPurpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RPM | 1100 - 1200 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.625IN |
| Shaft Extension Location | PulleyEnd |
| Shaft Ground Indicator | ShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Speed | 1180rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1200 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200RPM@60HZ |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 230/460 |
| Voltage @ Frequency | 460.0V@60HZ |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | NotApplicable |