Agency ApprovalsCCSAUSAmbient Temperature40°CArmature Current128.0aArmature Voltage500VBase Speed1150rpmBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)Drip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEnclosureDPG-FVFeedback DeviceNOFEEDBACKField Voltage300VField Winding TypeSTR.SHUNTFrameMC3212ATZFrame MaterialExposedLaminationsFrame PrefixMCHeater IndicatorNoHeaterHP75 HpInsulation ClassFIP RatingNONELifting LugsStandardLiftingLugsMax Speed2000 RPMMotor StandardsNEMAMotor Weight1014Mounting ArrangementF2Output Power75.000HPService Factor1Shaft Diameter2.624INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft Slinger IndicatorNoSlingerSynchronous RPM1200Thermal Device - BearingNone
| Agency Approvals | CCSAUS |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Armature Current | 128.0a |
| Armature Voltage | 500V |
| Base Speed | 1150rpm |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure | DPG-FV |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Field Voltage | 300V |
| Field Winding Type | STR.SHUNT |
| Frame | MC3212ATZ |
| Frame Material | ExposedLaminations |
| Frame Prefix | MC |
| Heater Indicator | NoHeater |
| HP | 75 Hp |
| Insulation Class | F |
| IP Rating | NONE |
| Lifting Lugs | StandardLiftingLugs |
| Max Speed | 2000 RPM |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Weight | 1014 |
| Mounting Arrangement | F2 |
| Output Power | 75.000HP |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 2.624IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Slinger Indicator | NoSlinger |
| Synchronous RPM | 1200 |
| Thermal Device - Bearing | None |