Amperage10.2Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBallEnclosureODPFrame215THeight17.47 inHP10Hz60Insulation ClassClass FLength17.47 inMaterialCast IronMounting TypeHorizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM1700 - 1800Service Factor1.15Shaft Diameter1.375 inShaft Length3.38 inSpecial FeaturesLow Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating29.78 ft-lbTypeContinuous-Duty Type IKKVoltage575Width10.55 in
| Amperage | 10.2 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Enclosure | ODP |
| Frame | 215T |
| Height | 17.47 in |
| HP | 10 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 17.47 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.375 in |
| Shaft Length | 3.38 in |
| Special Features | Low Voltage Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 29.78 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type IKK |
| Voltage | 575 |
| Width | 10.55 in |