Agency ApprovalsCSAAmbient Temperature40°CAuxillary BoxNoAuxillaryBoxAuxillary Box Lead TerminationNoneBase IndicatorRigidBearing Grease TypePolyrexEM(-20F+300F)BlowerNoneBreak-Down Torque3.8LB-FTCurrent @ Voltage3.600A@220.0VDesign Code-Drip CoverNoDripCoverDuty RatingCONTEfficiency @ 100% Load62.0%Electrically Isolated BearingNotElectricallyIsolatedEnclosureXPFCFeedback DeviceNOFEEDBACKFrame56CFrame MaterialSteelFrequency50.00HzFull Load Torque0LB-FTHeater IndicatorNoHeaterHigh Voltage Full Load Amps3.6aHP1/2 HpInsulation ClassBInverter CodeNotInverterIP RatingNONEKVA CodeJLifting LugsNoLiftingLugsLine-Line Res. @ 25° C5OhmsAPh/4.03OhmsBPhLocked Bearing IndicatorNoLockedBearingLocked-Rotor Torque6LB-FTMotor Lead TerminationFlyingLeadsMotor Letter TypeCapStart, InductionRunMotor StandardsNEMAMotor Type3428LMotor Weight43Mounting ArrangementF1No-Load Current0ANumber of Poles4Output @ Frequency.500HP@50HZOverall Length15.22INPhase1Power Factor76Product FamilyHazardousLocationMotorPull-Up Torque3.6LB-FTPulley Face CodeC-FaceRodent ScreenNoneService Factor1Shaft Diameter0.625INShaft Ground IndicatorNoShaftGroundingShaft RotationReversibleSpeed1425rpmSpeed CodeSingleSpeedStart ConfigurationDOLStarting Current17AStarting MethodDirectonlineSynchronous RPM1500Synchronous Speed @ Frequency1500RPM@50HZTemp. Rise @ Rated Load68°CThermal Device - BearingNoneThermal Device - WindingNoneVibration Sensor IndicatorNoVibrationSensorVoltage110/220Voltage @ Frequency110.0V@50HZWinding Thermal 1AutomaticThermalOverloadWinding Thermal 1 LocationEPWinding Thermal 2NoneXP Class and GroupCLIGPD;CLIIGPF, GXP DivisionDivisionIXP Temp CodeT3C
| Agency Approvals | CSA |
| Ambient Temperature | 40°C |
| Auxillary Box | NoAuxillaryBox |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | PolyrexEM(-20F+300F) |
| Blower | None |
| Break-Down Torque | 3.8LB-FT |
| Current @ Voltage | 3.600A@220.0V |
| Design Code | - |
| Drip Cover | NoDripCover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 62.0% |
| Electrically Isolated Bearing | NotElectricallyIsolated |
| Enclosure | XPFC |
| Feedback Device | NOFEEDBACK |
| Frame | 56C |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 50.00Hz |
| Full Load Torque | 0LB-FT |
| Heater Indicator | NoHeater |
| High Voltage Full Load Amps | 3.6a |
| HP | 1/2 Hp |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | NotInverter |
| IP Rating | NONE |
| KVA Code | J |
| Lifting Lugs | NoLiftingLugs |
| Line-Line Res. @ 25° C | 5OhmsAPh/4.03OhmsBPh |
| Locked Bearing Indicator | NoLockedBearing |
| Locked-Rotor Torque | 6LB-FT |
| Motor Lead Termination | FlyingLeads |
| Motor Letter Type | CapStart, InductionRun |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3428L |
| Motor Weight | 43 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| No-Load Current | 0A |
| Number of Poles | 4 |
| Output @ Frequency | .500HP@50HZ |
| Overall Length | 15.22IN |
| Phase | 1 |
| Power Factor | 76 |
| Product Family | HazardousLocationMotor |
| Pull-Up Torque | 3.6LB-FT |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Ground Indicator | NoShaftGrounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1425rpm |
| Speed Code | SingleSpeed |
| Start Configuration | DOL |
| Starting Current | 17A |
| Starting Method | Directonline |
| Synchronous RPM | 1500 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500RPM@50HZ |
| Temp. Rise @ Rated Load | 68°C |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | NoVibrationSensor |
| Voltage | 110/220 |
| Voltage @ Frequency | 110.0V@50HZ |
| Winding Thermal 1 | AutomaticThermalOverload |
| Winding Thermal 1 Location | EP |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Class and Group | CLIGPD;CLIIGPF, G |
| XP Division | DivisionI |
| XP Temp Code | T3C |