Ambient temperature (°C)40Assembly/box mountingF3CEYCountry of OriginIndiaCSANCurrent34/16.9 & 27.8/13.9 ADesign codeN (IEC)Drive end bearingBallDrive end bearing size6309DutyContinuousEfficiency91 & 90.1 %Efficiency ClassIE3Electrical typeSquirrel Cage Inverter RatedEnclosureTotally enclosed fan cooledFrame160MFrame MaterialCast ironFrequency60 & 50 HzInsulation classFInverter Load1IP code55KVA codeGMotor orientationHorizontalMountingB3Number of speeds1Opp drive end bearingBallOpp drive end bearing size6209Output HP15 & 10 HpOutput KW11.0 & 7.5 kWPackaged height27.00 INPackaged length31.00 INPackaged width19.00 INPhase3Poles2Power factor90Resistance main.93 OhmsRotationReversibleService factor1.15 & 1.15Shaft diameter42.000 inShaft typeIECSpeed3550 & 2965 rpmStarting methodLine Or InverterThermal protectionNo protectionULRecognizedVoltage230/460 & 200/400 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Assembly/box mounting | F3 |
| CE | Y |
| Country of Origin | India |
| CSA | N |
| Current | 34/16.9 & 27.8/13.9 A |
| Design code | N (IEC) |
| Drive end bearing | Ball |
| Drive end bearing size | 6309 |
| Duty | Continuous |
| Efficiency | 91 & 90.1 % |
| Efficiency Class | IE3 |
| Electrical type | Squirrel Cage Inverter Rated |
| Enclosure | Totally enclosed fan cooled |
| Frame | 160M |
| Frame Material | Cast iron |
| Frequency | 60 & 50 Hz |
| Insulation class | F |
| Inverter Load | 1 |
| IP code | 55 |
| KVA code | G |
| Motor orientation | Horizontal |
| Mounting | B3 |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Ball |
| Opp drive end bearing size | 6209 |
| Output HP | 15 & 10 Hp |
| Output KW | 11.0 & 7.5 kW |
| Packaged height | 27.00 IN |
| Packaged length | 31.00 IN |
| Packaged width | 19.00 IN |
| Phase | 3 |
| Poles | 2 |
| Power factor | 90 |
| Resistance main | .93 Ohms |
| Rotation | Reversible |
| Service factor | 1.15 & 1.15 |
| Shaft diameter | 42.000 in |
| Shaft type | IEC |
| Speed | 3550 & 2965 rpm |
| Starting method | Line Or Inverter |
| Thermal protection | No protection |
| UL | Recognized |
| Voltage | 230/460 & 200/400 V |