Amperage388Application TypeCompressor Motors, General Purpose AC MotorsBearing TypeBallConstant Torque Speed Range20:01EnclosureTEFCFrame5810USHeight30.5 inHP300Hz60Insulation ClassClass FLength72.3 inMaterialCast IronMounting TypeDual/Floor/Horizontal FootedNumber of Speeds1Phase3RotationCW/CCWRPM900Series840Service Factor1.15Shaft Diameter3-5/8 inShaft Length6-1/4 inSpecial FeaturesLow Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty MotorsTemperature Rating-13 to 104 deg FTorque Rating1770 ft-lbTypeContinuous-Duty Type TKKHVariable Torque Speed Range60:01:00Voltage460Width31.6 in
| Amperage | 388 |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Bearing Type | Ball |
| Constant Torque Speed Range | 20:01 |
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 5810US |
| Height | 30.5 in |
| HP | 300 |
| Hz | 60 |
| Insulation Class | Class F |
| Length | 72.3 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Dual/Floor/Horizontal Footed |
| Number of Speeds | 1 |
| Phase | 3 |
| Rotation | CW/CCW |
| RPM | 900 |
| Series | 840 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 3-5/8 in |
| Shaft Length | 6-1/4 in |
| Special Features | Low Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Torque Rating | 1770 ft-lb |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Variable Torque Speed Range | 60:01:00 |
| Voltage | 460 |
| Width | 31.6 in |