Ambient Temperature40 °CArmature Current19.6 aArmature inertia8.264 LI ²Armature Voltage24 VBase IndicatorRigidBase Speed1800 RPMBrushes2/BP5104BV01Duty RatingCONTEnclosureTENVFrame56CFrame MaterialSteelHP.5Insulation ClassFMotor StandardsNEMAMotor Weight35Mounting ArrangementF1Overall Length12.6 inRPM1700 - 1800Service Factor1Shaft Diameter0.625INShaft Ground IndicatorNo Shaft GroundingShaft RotationReversibleVoltage24
| Ambient Temperature | 40 °C |
| Armature Current | 19.6 a |
| Armature inertia | 8.264 LI ² |
| Armature Voltage | 24 V |
| Base Indicator | Rigid |
| Base Speed | 1800 RPM |
| Brushes | 2/BP5104BV01 |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure | TENV |
| Frame | 56C |
| Frame Material | Steel |
| HP | .5 |
| Insulation Class | F |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Weight | 35 |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Overall Length | 12.6 in |
| RPM | 1700 - 1800 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Diameter | 0.625IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Voltage | 24 |